Translate

środa, 24 listopada 2010

Słowniczek pojęć numizmatycznych :

NUMIZMATYKA - Nauka pomocnicza historii badająca monety i niemonetarne środki płatnicze jako źródła historyczne w aspektach gospodarczym, technicznym, politycznym, artystycznym i kulturowym. W rozumieniu potocznym numizmatyka to dziedzina kolekcjonerstwa, której obiektem zainteresowań są monety i banknoty - niekiedy nie mające charakteru obiegowego monety kolekcjonerskie i próbne, a w przypadku banknotów tzw. specimeny.

MONETA OBIEGOWA - to moneta wybijana w masowych ilościach przeznaczona jako środek płatniczy powszedniego obiegu.

MONETA OKOLICZNOŚCIOWA - moneta o nakładzie zbliżonym do obiegowego, lub nieco mniejszym, lecz wybijana tylko jeden raz, bez powtórnej emisji w kolejnych latach.

MONETA PLATEROWANA - moneta pokryta na zewnątrz cienką warstewką kruszcu lub metalu, który osłania rdzeń monety.

BILON - pieniądz w postaci monet w niskich nominałach.

DATA EMISJI - rok, bądź dokładna data wydania monety bądź banknotu.

DENOMINACJA - wymiana, zastąpienie używanych nominałów nowymi po z góry ustalonym kursie. Ostatnia denominacja w Polsce została przeprowadzona w 1995 roku przy kursie 10000zł starych = 1zł PLN. Do dzisiaj Narodowy Bank Polski wymienia stare monety i banknoty na nowe.

GRADING - proces potwierdzenia autentyczności monety wraz z określeniem stanu zachowania monety oraz opakowania w pudełku tzw. slab, trumienkę. .Firmy gradingowe to NGC, PCGS oraz polskie firmy GCN, PCG.

HOLDER - jest to opakowanie papierowe mające chronić monetę przed czynnikami zewnętrznymi. Na środku holdera, jest wizjer - specjalna folia, która umożliwia oglądanie awersu i rewersu monety.

AWERS - główna strona monety lub medalu, a więc strona, na której widnieją najczęściej "dane" emitenta. Bywa na niej portret, imię lub herb emitenta. W przypadku współczesnych monet polskich awersem jest strona z godłem państwa. Na banknotach strona główna zawierać musi nazwę emitenta i podpisy odpowiedzialnych osób.

REWERS - odwrotna w stosunku do awersu strona monety lub banknotu, zawierajaca przeważnie mniej ważne informacje - rozmaite motywy ikonograficzne, np. budowle, popiersia sławnych ludzi, itd.

EMITENT(wydawca) - władza zwierzchnia państwa bądź bank emisyjny, który wydał daną monetę czy banknot, np. Narodowy Bank Polski.

MENNICA - wytwórnia monet, medali, orderów, stempli, obecnie także zakład przetwórstwa metali szlachetnych.

MONETA KOLEKCJONERSKA
- moneta wybijana w znacznie mniejszych ilościach niż monety obiegowe, przeznaczona na rynek kolekcjonerski. Zalicza się tu również monety bite masowo z napisem PRÓBA oraz lustrzanki. Ceny tych monet od początku przewyższają ich nominał, co automatycznie powoduje, iż taka moneta nigdy nie trafia do obiegu.

MONETA BIMETALICZNA - moneta wykonana z dwóch różnych metali lub stopów, połączonych ze sobą mechanicznie np. nasza obiegowa moneta o nominale 2zł lub 5zł.

PATYNA - jest to warstewka tlenków koloru od jasnozielonego do szarozielonego. Jej głównym składnikiem przy czystej atmosferze jest zasadowy węglan miedzi, natomiast w otoczeniu atmosfery przemysłowej, zawierającej dwutlenek siarki, towarzyszy jej zasadowy siarczan miedzi. Patyna jest powłoką trwałą, jako ostatni etap procesu korozji. Przedtem czyste powierzchnie metalu pokrywają się najpierw czarnym tlenkiem miedzi, i to on czasem przechodzi w trwałą patynę.

STEMPEL LUSTRZANY
- moneta wybita takim stemplem posiada idealnie wypolerowane(lustrzane) tło i matowy wizerunek. Stemplem lustrzanym bite są m.in. monety srebrne i złote kolekcjonerskie.

STEMPEL ZWYKŁY
- monety wybite takim stemplem posiadają matowe tło i wizerunek. Stemplem zwykłym bite są m.in. polskie obiegówki.

wtorek, 23 listopada 2010

Momenty na monety

Momenty na monety

Autorem artykułu jest Karol Stopka


Co wspólnego mają ze sobą św. Jerzy patron Anglii, Karol IV i jego dekret dotyczący winnic oraz koronacja Napoleona Bonaparte na cesarza Francuzów? Na pierwszy rzut oka - niewiele. Wszyscy oni trafili jednak na monety.

O tym, że monety są dobrym sposobem upamiętniania ważnych wydarzeń wiadomo od dawna. Już w średniowieczu wydawano okolicznościowe monety, które wskazywały, że jakieś ważne wydarzenie miało miejsce w danym roku lub miejscu. Trend nasilił się w dziewiętnastym wieku, kiedy numizmatyka stała się popularnym hobby. Monety wybijane z okazji rozmaitych rocznic, uroczystości czy okazji miały za zadanie pobudzić ducha narodowego oraz skonsolidować tworzące się, nowożytne państwa. Prawdziwa inwazja nastąpiła jednak pod koniec dwudziestego wieku. Wówczas to okazało się, że monety, zwłaszcza pamiątkowe, mogą być dobrym interesem łączącym kilka zastosowań - od marketingu i promocji począwszy, na polityce historycznej skończywszy.

Wspomniany wcześniej św. Jerzy pojawia się na monetach typu sovereign. Nazwa pochodzi od określenia suweren, czyli monarcha. Złote monety tego rodzaju zaczęto bić za panowania Henryka VII. Na awersie umieszczona była monumentalna postać władcy siedzącego na tronie stąd nazwa monety a na rewersie herb królewski na tarczy w otoczeniu róży Tudorów. Henryk VIII, motywowany oszczędnościami, zredukował zawartość złota w monecie, która ciągle się zmniejszała. Monety z dziewiętnastego wieku mają trzykrotnie mniej złota niż te z XVII stulecia. Od początku swojego istnienia monety te traktowano jak złoto inwestycyjne i często mennica angielska w czasach wiktoriańskich skupowała stare soverigns i je przebijała. W czasach handlu ze Stanami Zjednoczonymi często soverigns przetapiane były na sztabki złota. Do 1982 roku monety te wydawano, jako monety bulionowe a następnie pojawiły się również monety o lustrzanym stemplu z nominałami.

Kiedy Karol IV, cesarz rzymski i jednocześnie król Czech wydawał swój dekret w sprawie zakładania winnic raczej nie liczył się z tym, że trafi na monety. Dekret wydany w roku 1358 pozwalał kupcom i szlachcicom zakładać winnice, których posiadanie wcześniej zarezerwowane było tylko dla króla i duchowieństwa. Winnice traktowane były jako dobre inwestycje w ciągu następnych wieków powstały takie ośrodki winiarskie jak : Znojmo, Dolne Kounice, Mikulow, Hustopeč, Strážnica i Blatnica pod Svatým Antonínkiem. Gdyby nie wojna trzydziestoletnia być może zamiast francuskich pilibyśmy wina czeskie. Co by jednak nie sądzić o produkcji win, monety upamiętniają ten fakt, podobnie jak wiele innych.

Wśród tych innych znajduje się wydarzenie, które okazało się niezwykle brzemienne w skutki. 2 grudnia 1804 roku w katedrze Notre Dame w Paryżu odbyła się koronacja Napoleona Bonaparte na cesarza Francuzów. Uroczystość prowadzona była przez papieża Piusa VII. Wbrew tradycji jednak to nie papież koronował Napoleona. Bonaparte koronował się samodzielnie. Z okazji 200 lecia tego wydarzenia, w 2004 roku pojawiły się pamiątkowe monety o nominale 50 euro.

--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Inwestowanie w polskie monety kolekcjonerskie

Inwestowanie w polskie monety kolekcjonerskie

Autorem artykułu jest Rudi


Polskie monety obiegowe i kolekcjonerskie, zarówno te emitowane obecnie jak i w przeszłości, cieszą się uznaniem na całym świecie ze względu na swoje niepowtarzalne piękno, interesującą tematykę oraz zaawansowanie technologiczne.

Wielokrotnie otrzymywane nagrody i wyróżnienia na największych targach i wystawach numizmatycznych świata ugruntowały wizerunek Mennicy Polskiej jako solidnej i nowoczesnej firmy. Monety kolekcjonerskie srebrne i złote oraz obiegowe dwuzłotowe ze stopu Nordic Gold stanowią ponadto doskonałą formę inwestycji. O tym, że na monetach można zarobić wie chyba każdy, kto spędził długie godziny w kolejce pod oddziałem Narodowego Banku Polskiego czekając aby nabyć monetę, która nierzadko już w dniu emisji zyskiwała kilkadziesiąt procent na wartości. Jeszcze większy zysk uzyskuje się sprzedając monetę po upływie jakiegoś czasu. Cena wielu z nich zwiększyła się o kilkaset a nawet kilka tysięcy procent w ciągu zaledwie kilku lat po emisji. Przykładowo srebrna moneta Szlak bursztynowy o nominale 20zł, wyemitowana w roku 2001 za cenę 57zł już w roku 2007 kosztowała 3000zł. Rekord należy jednak do dwuzłotówki obiegowej z 1996 roku przedstawiającej króla Zygmunta II Augusta. Moneta ta na aukcjach internetowych osiągała nieraz ceny 900zł co daje 350-krotność jej wartości nominalnej. Takiego procentu zwrotu nie gwarantują, a nawet nie są w stanie osiągnąć, żadne lokaty ani fundusze inwestycyjne. Oczywiście nie każda z monet emitowanych przez NBP zyskała na wartości aż tyle ale nawet stopa zwrotu w wysokości kilkunastu procent rocznie jest bardzo atrakcyjna.

Szczególnym uznaniem wśród polskich numizmatyków, kolekcjonerów jak również inwestorów cieszy się seria zwierzęta świata. Srebrne monety przedstawiające zagrożone gatunki zwierząt stanowią doskonałą inwestycje i gwarantują wysoką stopę zwrotu. Co roku ukazuje się jedna moneta z tej serii. Na rynku numizmatycznym występują jednak okresy słabsze i lepsze.

Obecny kryzys oraz znaczne zwiększenie nakładów przez NBP przyczyniło się do spowolnienia wzrostu wartości polskich monet kolekcjonerskich. Narodowy Bank Polski na szczęście zauważył, że przez zwiększenie nakładów zmalało zainteresowanie numizmatyką i zaczął je redukować. Kryzys natomiast sprawił, że wielu inwestorów postanowiło nie czekać i sprzedaje masowo znaczne ilości monet bo niskich cenach, niekiedy równych cenie emisyjnej. Każdy kryzys musi się jednak skończyć więc ponowny, dynamiczny wzrost ceny polskich monet kolekcjonerskich jest tylko kwestią czasu. Obecna bessa na rynku numizmatycznym stwarza znakomite warunki dla osób, które dopiero chcą zainwestować w numizmaty.

Obecnie można je kupić po bardzo okazyjnych cenach. Znaczny wpływ na ceny monet kolekcjonerskich jak również obiegowych posiadają profesjonalne, branżowe katalogi numizmatyczne takie jak Fischer czy Parchimowicz. W obecnym i ubiegłym roku katalogi te podały obniżoną wartość w stosunku do lat poprzednich, co znacznie wpłynęło na rynek numizmatyczny, przede wszystkim przez to, że wystraszyło wielu inwestorów. Na cenę katalogową wpłynął przede wszystkim światowy kryzys a nie zainteresowanie numizmatyką. Chcąc inwestować w monety trzeba jednak posiadać podstawową wiedzę numizmatyczną.

Doświadczenie i wiedzę można zdobyc przeglądając różnego rodzaju strony związane z polską numizmatyką, udzielać się na forach numizmatycznych, gdzie można się dowiedzieć w co warto zainwestować pieniądze a czego należy unikać.

---

www.katalogmonet.za.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Polskie monety dwuzłotowe

Polskie monety dwuzłotowe

Autorem artykułu jest Rudi


Poza monetami kolekcjonerskimi złotymi i srebrnymi Narodowy Bank Polski emituje również monety dwuzłotowe ze stopu Nordic Gold (złoto nordyckie). Monety te ukazują się od roku 1996, choć pierwsze dwuzłotówki ukazały się w roku 1995.

Te z 1995 roku różnią się od późniejszych egzemplarzy, ponieważ materiał z jakiego zostały wykonane to nie nordyckie złoto ale miedzionikiel. Miały one również inną wagę (10,8g) i rozmiar (średnica 29,5mm) niż późniejsze dwuzłotówki (odpowiednio 9,15g i 27mm).

Swoje korzenie monety dwuzłotowe mają jednak w początku lat 90-tych, kiedy narodził się pomysł bicia okolicznościowych monet obiegowych. Po 1989 roku aż do denominacji pieniądza w 1995 roku ukazywały się monety o nominale 10 000zł, a później 20 000zł bite z miedzioniklu. Wspomniany wcześniej 1995 rok to 6 monet o identycznych właściwościach technicznych co wcześniejsze monety, zmianie uległ jedynie nominał, zamieniony na 2zł. Narodowy Bank Polski od 1996 roku zaczyna emitować monety dwuzłotowe ze stopu Nordic Gold, które niezmiennie są bite w tych samych parametrach technicznych.

Monety dwuzłotowe zajmują szczególne miejsce na polskim rynku numizmatycznym. Wielu kolekcjonerów zaczyna swoją przygodę właśnie od zbierania tych właśnie monet. Dlaczego akurat dwuzłotówki? Powodów jest klika. Najważniejszą cechą jest to że są one niedrogie. Monety dwuzłotowe można bez problemów nabyć w placówkach NBP po cenie nominalnej czyli 2 zł za sztukę. Co najważniejsze, kupując obecnie ukazujące się monety dwuzłotowe bezpośrednio w NBP nie można na takiej inwestycji stracić. Inwestycja bez ryzyka ma bardzo znaczący wpływ na zainteresowanie właśnie tymi monetami. Problem pojawia się gdy zamierzamy nabyć monety emitowane wcześniej. Pierwsze emitowane dwuzłotówki, czyli te z lat 1995 w miedizoniklu i 1996 ze stopu Nordic Gold osiągają dziś bardzo wysokie ceny na aukcjach internetowych w stosunku do nominału. Rekord stanowi dwuzłotówka z 1996 roku przedstawiająca Zygmunta II Augusta. Obecna wartość tej monety to około 380zł co stanowi wzrost jej ceny nominalnej o ponad 18000%, z czym nie może się równać żadna moneta złota czy srebrna emitowana przez NBP. Na przełomie roku 2007/2008 Zygmunt II August osiągał jeszcze większą wartość w granicach 900zł.

Nabycie więc wcześniejszych monet z nordyckiego złota wiąże się ze sporymi nakładami finansowymi. Stanowi to również argument przemawiający na korzyść dwuzłotówek, gdyż szybko rosnąca cena jest zachętą dla wielu początkujących kolekcjonerów. Kolejnym plusem dwuzłotówek jest to, że są ogólnie dostępne. Nakłady tych monet wynoszą obecnie około 1000000 sztuk i nie raz zdarza się, że można je dostać w sklepie gdy wydają resztę. Podsumowując monety dwuzłotowe ze stopu Nordic Gold, ze względu na niską cenę, brak ryzyka straty zainwestowanych pieniędzy, ogólną dostępność i szybko rosnącą wartość są znakomitym sposobem na rozpoczęcie swojej przygody z numizmatyką i kolekcjonowaniem monet. Warte są polecenia szczególnie młodym i początkującym zbieraczom, którzy nie mają jeszcze odpowiedniej wiedzy i doświadczenia numizmatycznego.

---

www.katalogmonet.za.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Monety Wolnego Miasta Gdańsk z okresu międzywojennego

Monety euro okolicznościowe i kolekcjonerskie

Autorem artykułu jest Rudi


Oprócz monet euro powszechnego obiegu emitowane są również monety okolicznośćiowe (ang. commemorative coins) i monety kolekcjonerskie (ang. collector coins).

Monety okolicznościowe euro są przeznaczone do obiegu i posiadają status prawnego środka płatniczego w całej strefie euro. Emitowane są jedynie monety o nominale 2 euro wykonane z tych samych stopów i posiadające te same parametry techniczne, co monety powszechnego obiegu. Monety posiadają stronę wspólną (awers) taką samą jak monety powszechnego obiegu. Strona narodowa (rewers) posiada natomiast inny (pamiątkowy) wizerunek. Najczęściej monety takie emituje się w celu upamiętnienia rocznic historycznych lub bieżących wydarzeń o doniosłym znaczeniu. Każde państwo członkowskie może wyemitować jedynie jedną monetę pamiątkową w roku. W wyjątkowych przypadkach dopuszcza się drugą emisję, pod warunkiem że jest to emisja wspólna (wszystkie kraje strefy euro emitują monetę na dany temat) i służy upamiętnieniu wydarzenia o znaczeniu ogólnoeuropejskim. Strona narodowa monet wspólnych emisji przedstawia okolicznościowy motyw (ten sam dla wszystkich krajów), nazwę kraju-emitenta oraz nazwę wydarzenia w języku (językach) tego kraju. 1996r.
Komisja Europejska ogłosiła konkurs na projekty monet euro. Projekty mogli przesyłać artyści i projektanci ze wszystkich krajów Unii Europejskiej (oprócz Danii). Projekty mogły być przesyłane jedynie w trzech kategoriach (architektura, abstrakcja i postacie). Przez wstępny etap selekcji przebrnęło 36 projektów. W marcu 1997r. grupa ekspertów powołana przez Komisję Europejską wybrała 9 projektów. Do czerwca 1997r, odbyły się głosowania. Ostatecznie wybrano projekt Luc'a Luycx, który w zamian otrzymał 24 000 euro. Wszystkie kraje oprócz Austri i Irlandii umieszczają na swoich monetach znaki mennic.

Dotychczas odbyły się dwie wspólne emisje. Pierwszą w marcu 2007 r. z okazji 50. rocznicy podpisania traktatu rzymskiego, a drugą, w styczniu 2009 r. z okazji dziesięciolecia euro. Wizerunki i dane dotyczące monet okolicznościowych można zobaczyć w katalogu na stronie głównej.

Monety kolekcjonerskie euro nie są przeznaczone do obiegu i posiadają status prawnego środka płatniczego jedynie w państwie, które je wyemitowało. Aby zapewnić ich łatwe odróżnienie, muszą się różnić od monet powszechnego obiegu pod kilkoma względami – wartością nominalną oraz dwoma z następujących parametrów: kolorem, średnicą, wagą. Monety kolekcjonerskie euro wykonywane są ze złota, srebra lub stopów metali niekruszcowych.

---

www.katalogmonet.za.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Polskie monety kolekcjonerskie po denominacji

Autorem artykułu jest Rudi


1 stycznia 1995 r. Narodowy Bank Polski przeprowadził denominację złotego w stosunku 10 000 : 1. Czyli dawne 100 zł można wymienić na 1 gr. a 10 000 na 1 zł. Monety i banknoty sprzed denominacji można wymieniać do końca bieżącego roku czyli do 31 grudnia 2010 r.

Denominacja była nie tylko ważnym punktem w funkcjonowaniu gospodarki i jej przemian, ale także przełomem na rynku monet kolekcjonerskich. Dzięki denominacji i zerwaniu z dotychczasowymi monetami można było uporządkować i ujednolicić politykę emisyjną NBP. Od 1995 r. rozpoczęto emisję monet tylko w 5 nominałach o jednolitych parametrach dla danego nominału.

Monety kolekcjonerskie można podzielić na emitowane w seria oraz z okazji różnych rocznic, okazji. Serie polskich monet kolekcjonerskich i okolicznościowych:
- „Miasta w Polsce” – seria poświęcona najpiękniejszym miastom naszego kraju »
- „Zwierzęta świata” – seria poświęcona zagrożonym gatunkom zwierząt »
„Polska droga do wolności” – seria monet wyemitowanych dla upamiętnienia wydarzeń, które doprowadziły do przełomu w 1989 r. oraz tych, które odzyskaną wolność umocniły »
„Zabytki Kultury Materialnej w Polsce” (dawniej: „Zamki i Pałace w Polsce”) – seria monet przedstawiająca obiekty i budowle o szczególnym znaczeniu historycznym, kulturowym lub obyczajowym
„Dzieje Złotego” – seria prezentująca historyczne monety polskie »
„Polski Rok Obrzędowy” – seria przedstawiająca unikalne i najpiękniejsze polskie obyczaje i tradycje kultury polskiej »
„Polscy Podróżnicy i Badacze” – postaci i dokonania wybitnych polskich naukowców geografów »
„Historia Jazdy Polskiej” – seria prezentująca polskie formacje wojskowe i typy uzbrojenia »
„Wielkie bitwy” – seria sławiąca największe bitwy oręża polskiego»
„Polscy Malarze XIX/XX wieku” – najwybitniejsi polscy malarze, tworzący w XIX i XX w. »
„Historyczne Miasta Polski” – seria 32 okolicznościowych monet o nominale 2 zł upamiętniających miasta o istotnym znaczeniu w dziejach Polski »
- „Poczet królów i książąt polskich” – seria przedstawiająca królów i książąt, którzy sprawowali władzę w Polsce Królewskiej

Od 1995 r. NBP emituje okolicznościowe monety dwuzłotowe początkowo bite w miedzioniklu ( CuNi ) a od 1996 r. w złocie nordyckim ( inaczej Nordic Gold , GN , NG ). Od 1996 r. wszystkie monety dwuzłotowe okolicznościowe mają średnicę 27 mm oraz ważą 8,15 g. Najbardziej wartościowe oraz najciekawsze dwuzłotówki to Zygmunt II August, Stefan Batory , Jeż, Jelonek Rogacz oraz pozostałe monety z serii Zwierzęta Świata.

Oprócz dwójek NBP emituje także srebrne ( Ag ) monety 10 i 20 zł. Które odpowiednio ważą 14,14 g i 28,28 g oraz mają średnice 32 mm i 38,61. Wszystkie srebrne monety wybite są w srebrze o stopie 925/1000. Najbardziej wartościowe oraz najciekawsze srebrne monety to 20 zł Szlak Bursztynowy, 20 zł Kolędnicy, seria Zwierzęta Świata, seria Poczet królów i książąt polskich,

Pozostałe dwa nominały to monety 100 i 200 zł. Monety w obu nominałach produkowane są ze złota ( Au ) o próbie 900/1000. Ich waga to odpowiednio 8 g i 15,5 g oraz średnica 21 mm i 27 mm. Najbardziej wartościowe oraz najciekawsze złote monety to 200 zł Fryderyk Chopin oraz seria Poczet królów i książąt polskich.

Od pewnego czasu NBP zaczęło urozmaicać emisję poprzez wydawanie monet w rożnych kształtach – prostokąty, kwadraty, elipsy. Od 2008 roku rozpoczęto także urozmaicanie nominałów monet. Oprócz monet opisanych powyżej zostały wydane także monet 25 zł, 30 zł, 37 zł, 50 zł. Wszystkie monety wydane w tych nominałach to tzw. małe złotka.

Od 2005 roku NBP rozpoczęło wydawać banknoty kolekcjonerskie. Do dnia dzisiejszego zostały wydane 4 banknoty kolekcjonerskie których tematem są:
- Pierwszy banknot kolekcjonerski – „Jan Paweł II” ( 2005)
- Banknot „niepodległościowy” (2008)
- 200. rocznica urodzin Juliusza Słowackiego (2009)
- 200. rocznica urodzin Fryderyka Chopina (2010)

Od początku 2010 r. NBP zmieniło sposób dystrybucji monet i banknotów kolekcjonerskich. Monety są dystrybuowane poprzez aukcje, oraz aukcje powtórkowe w systemie Kolekcjoner. Od 8 listopada zlikwidowano aukcje dogrywkowe ale w zamian zakupów można dokonać w sklepie internetowym.

---

www.katalogmonet.za.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl