Translate

sobota, 8 stycznia 2011

Medale, czyli o kolekcjonowaniu piękna

Autorem artykułu jest Marek Skok



Wśród wielu cennych przedmiotów, jakimi otacza się człowiek, znajdują się te, które posiadają wartość sentymentalną. Nie sama wartość materialna ma więc tu znaczenie, lecz przywiązanie do wspomnień. Ich wartość, gdy przypominamy sobie, po co je nabyliśmy. Chwile, które pragniemy zatrzymać, zakląć w tych przedmiotach.

Można kolekcjonować przedmioty, starannie dobierając je pod względem rzadkości występowania, piękna wykonania, samego wzornictwa. Przemyślanej kompozycji, materiału z jakiego został wykonany, wartości ze względu na samo hobby, jakie się posiada.

Można też połączyć wszystkie te cechy w jedną i nadać pożądanym przedmiotom cechę unikalną - indywidualizm.

Medal sekcji kolejarzy Solidarności Medale, bo o nich tu mowa, charakteryzują się wszystkimi powyższymi cechami. Są zarówno majestatyczne jak i ściśle prywatne. Odzwierciedlają duszę posiadacza, jego zamiłowania i pasje, czyniąc zakup nie tylko wybitnie osobistym, nadając mu także cech niezwykłych - kolekcjonerka i poszukiwacza.

Medale podzielić można na wiele grup z których kilka jest najbardziej znanych. Są te okazjonalne, okolicznościowe, wydawane z okazji rocznic albo osiągnięć. Są wydawane przez zarządców miast, z okazji uczczenia danej osoby, bądź wydarzenia. Są też i w końcu takie, które nabywa się ze względu na ich piękno i majestat, na przykuwający już z daleka szczegół.

Tą jedną cechę, to jedno zdobienie które sprawia, że mając w zanadrzu możliwość kupienia innych przedmiotów kolekcjonerskich, stajemy się właścicielami właśnie tego. Ponieważ na awersie lub rewersie zobaczyliśmy ten szczegół nas przyciągający.

To, czego kolekcjoner poszukuje to osobowość i charakter artystów, piękno rzeźby w miniaturze.

Medale wydane z okazji stulecia tramwajów warszawskich. Osiemdziesięciolecia warszawskiego zoo. Okolicznościowy, z okazji pięćdziesięciolecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Tunezją.

Każdy ma swoją wymowę, symbolikę, historię. Każdy jest cenny. Każdy jest inny.

Każdy może być Twój.


---

Mennicarz

Przyszłość polskiej numizmatyki

Autorem artykułu jest Rudi



Polska numizmatyka kolekcjonerska cieszy się uznaniem na świecie a mennice uznawane są od lat za jedne z najbardziej prestiżowych. Tradycja bicia monet połączona z nowoczesną techniką sprawiają, że polskie monety kolekcjonerskie wygrywają na wielu zagranicznych, renomowanych konkursach i wystawach. Czy jednak taka sytuacja będzie trwała nadal?

Wszystkie wymienione wyżej atuty sprawiają, że monety emitowane przez NBP są pożądanym towarem kolekcjonerskim oraz inwestycyjnym. Narodowy Bank Polski emituje monety kolekcjonerskie począwszy od 1972 roku. Dotychczas wyemitowane monety można podzielić na 3 kategorie:
- monety okresu PRL
- monety z lat 1990-1994 (okresu przed denominacją pieniądza)
- okres od 1995 roku (po denominacji pienądza)
Ten ostatni okres skończy się wraz z wprowadzeniem w Polsce waluty euro. Pod względem kolekcjonerskim, w dużej mierze, przyszłość numizmatyki w naszym kraju zależeć będzie od tego czy Narodowy Bank polski będzie kontynuował serie monet emitowane dotychczas. Jest duże prawdopodobieństwo że tak, ponieważ występowały już serie emitowane przez 2 lub 3 wyżej wymienione okresy jak np. Poczet Królów i Książąt Polskich czy Zwierzęta Świata. Monety z nominałem euro mogą się również stać bardziej popularne za granicami naszego kraju. Pod względem inwestycyjnym również może się to okazać zaletą. Najistotniejsze znaczenie na wartość monet ma ich nakład. Obecnie występuje bessa na polskie monety kolekcjonerskie, spowodowana przede wszystkim drastycznym zwiększeniem nakładów w latach 2007-2009. Ta sytuacja jednak się zmienia na korzyść, gdyż w roku 2010 nakłady zmniejszyły się średnio o połowę, a w 2011 przewidywane są jeszcze mniejsze. Przyszłość polskich monet po wprowadzeniu euro zapowiada się więc interesująco. Co jednak z monetami dotychczas emitowanymi? Pod względem kolekcjonerskim nie wiele się zmieni, gdyż prawdziwi kolekcjonerzy zbierają monety ze zwględu na kryterium rzadkości, piękna czy chęci posiadania i nominał ma tutaj niewielkie znaczenie. Pod względem inwestycyjnym sprawa ma się inaczej. Historia pokazuje że monety z poprzednich okresów numizmatycznych, o nieaktualnych nominałach, nie uzyskują już znaczących wzrostów cen. Monety z okresu PRL, mimo upływu czasu mają od lat ustabilizowane ceny. Wiele osób w Polsce zbiera monety tylko ze względu na charakter inwestycyjny więc najwięcej na wartości stracą monety o największych nakładach, na które nie będzie już takiego popytu (przede wszystkim te z lat 2007-2009). Podsumowując przyszłość numizmatyki w Polsce, pod względem inwestycyjnym, będzie więc przeżywać ponowny rozkwit wraz z wejśceim do strefy euro, natomiast wartość dotychczas emitowanych monet ulegnie ustabilizowaniu. Pod względem kolekcjonerskim natomiast numizmatyka polska nadal będzie się cieszyć dużym powodzeniem, zarówno ta przyszła jak i z minionych okresów.

---

www.katalogmonet.za.pl



Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Kolekcjonowanie monet PRL

Autorem artykułu jest Lichaczew



Kolekcjonowanie monet PRL jest dużo trudniejsze niż popularnych dwuzłotówek nordic gold. Monety te już 20 lat temu zniknęły z obiegu. Obecnie na rynku jest zatrzęsienie tych monet, ale w większości są to egzemplarze zniszczone przez obieg i w dodatku te najbardziej popularne. Skąd zatem wziąć te monety do swojej kolekcji?

Wprost trudno uwierzyć, ale dziesiątki moich klientów kolekcjonujących monety PRL mówiło mi o swoich złych doświadczeniach z kupowaniem na serwisach aukcyjnych. Każdy z nich przeżył duży zawód i poniósł większe lub mniejsze straty.

Najczęstszym problemem była niezgodność przedmiotów (monet) z opisem dotycząca stanu zachowania. Niestety na aukcjach większość sprzedawców monet to osoby przypadkowe, które o numizmatyce nie mają bladego pojęcia, a monety, które sprzedają pochodzą ze skrzyneczek, słoików lub puszek trzymanych w piwnicy. Takie monety to egzemplarze zniszczone przez obieg, nawet te najbardziej błyszczące z nich nie spełniają wymagań dla stanu menniczego jaki beztrosko deklarują sprzedawcy.

Przypadkowych sprzedawców, którzy błędnie oceniają stan monety można w pewnym sensie zrozumieć „nie wiedzą co czynią”, ale jak wytłumaczyć zawyżanie stanów monet przez osoby mające pewien związek z branżą? Mamy tutaj dwa wytłumaczenia. Po pierwsze ocena stanu monet PRL jest dosyć trudna i wymaga dużego doświadczenia. Sprawę komplikuje jeszcze duża różnorodność monet PRL wybitych w różnych stopach i na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Nie wszystkie monety wyglądały jednakowo doskonale w chwili wybicia. Natomiast my stajemy przed zadaniem oceny stanu tych monet po kilkudziesięciu latach od tego momentu. Druga ewentualność to działanie świadome czyli normalne oszustwo podejmowane z chęci zysku. Taki proceder kwitnie w najlepsze ponieważ nieuczciwi sprzedawcy liczą na to, że kupujący nie mają wystarczającej wiedzy aby samodzielnie ocenić stan monet i zakwestionować ocenę sprzedawcy.

Niech więc ten artykuł będzie przestrogą dla kolekcjonerów, ale jednocześnie wskazówką, że najlepszym sposobem uzupełnienia kolekcji monet PRL jest zakup w dobrym sklepie numizmatycznym. Słowo dobry nie jest tutaj pustosłowiem, ale po prostu bardzo niewiele sklepów oferuje te monety, a jeśli już to w ograniczonym wyborze.

---

sklep numizmatyczny e-numizmatyk


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl