Translate

środa, 3 października 2012

Medale, czyli o kolekcjonowaniu piękna

Autorem artykułu jest Marek Skok


Wśród wielu cennych przedmiotów, jakimi otacza się człowiek, znajdują się te, które posiadają wartość sentymentalną. Nie sama wartość materialna ma więc tu znaczenie, lecz przywiązanie do wspomnień. Ich wartość, gdy przypominamy sobie, po co je nabyliśmy. Chwile, które pragniemy zatrzymać, zakląć w tych przedmiotach.
Można kolekcjonować przedmioty, starannie dobierając je pod względem rzadkości występowania, piękna wykonania, samego wzornictwa. Przemyślanej kompozycji, materiału z jakiego został wykonany, wartości ze względu na samo hobby, jakie się posiada.
Można też połączyć wszystkie te cechy w jedną i nadać pożądanym przedmiotom cechę unikalną - indywidualizm.
Medal sekcji kolejarzy Solidarności Medale, bo o nich tu mowa, charakteryzują się wszystkimi powyższymi cechami. Są zarówno majestatyczne jak i ściśle prywatne. Odzwierciedlają duszę posiadacza, jego zamiłowania i pasje, czyniąc zakup nie tylko wybitnie osobistym, nadając mu także cech niezwykłych - kolekcjonerka i poszukiwacza.
Medale podzielić można na wiele grup z których kilka jest najbardziej znanych. Są te okazjonalne, okolicznościowe, wydawane z okazji rocznic albo osiągnięć. Są wydawane przez zarządców miast, z okazji uczczenia danej osoby, bądź wydarzenia. Są też i w końcu takie, które nabywa się ze względu na ich piękno i majestat, na przykuwający już z daleka szczegół.
Tą jedną cechę, to jedno zdobienie które sprawia, że mając w zanadrzu możliwość kupienia innych przedmiotów kolekcjonerskich, stajemy się właścicielami właśnie tego. Ponieważ na awersie lub rewersie zobaczyliśmy ten szczegół nas przyciągający.
To, czego kolekcjoner poszukuje to osobowość i charakter artystów, piękno rzeźby w miniaturze.
Medale wydane z okazji stulecia tramwajów warszawskich. Osiemdziesięciolecia warszawskiego zoo. Okolicznościowy, z okazji pięćdziesięciolecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Tunezją.
Każdy ma swoją wymowę, symbolikę, historię. Każdy jest cenny. Każdy jest inny.
Każdy może być Twój.

---
Mennicarz

Najważniejsze są nakłady

Najtrudniejszą decyzją jest postanowienie w jaką monetę zainwetować swoje ciężko zarobione pieniądze .
Każdy z nas ma inne podejście do ryzyka i powinien tak konstruować swój portfel inwestycyjny , aby odpowiadał on osobistym preferncją .Jednak warto pamiętać o najważniejszych zasadach ,które pomogą dokonać udanych inwestycji.

Niewiele osób wie , że niektóre rzymskie monety , które były bite przed naszą erą są niewiele warte na rynku numizmatycznym około kilku złotych .Również Niemieckie monety 10 i 20 marek wybite ze złota mają bardzo małą wartość powód jest tylko jeden .Monety te były bite w olbrzymich nakładach , dlatego nawet dzisiaj są one dostępne za niewielką cenę .Oczywiście wiek monety i kruszec są też bardzo ważne ale najważniejszy jest nakład.Każdy kolekcjoner szuka rarytasów (unikatów) , a monety z niskim nakładem od zawsze cieszą się największą popularnością.

Do niedawna wśród polskich złotych monet  kolekcjonerskich najleprzy zarobek był na monetach z nakładami od 2000-4000 sztuk.Z roku na rok próg opłacalnych nakładów przesówa się  , gdyż rynek numizmatyczny sie rozwija i jest coraz większy popyt na monety. W najbliżym czasie bedzie to pewnie przedział między 3000-6000 sztuk , a z czasem będzie się zwiększał jeszcze bardziej.